stadiono dangaPraktiškai kiekvienam sportui reikalinga specifinė danga, kuri jam yra pritaikyta. Tačiau stadionai neretai naudojami gana plačiai ir tikrai nėra skirti propaguoti vieną sporto šaką. Dėl šios priežasties architektai būna priversti ieškoti gana universalių ir praktiškų sprendimų kaip vienoje erdvėje sutalpinti keletą skirtingų sporto šakų. Be to, reikia dar atsižvelgti į kiekvienos jų specifinius poreikius. Aišku, yra ir kraštutinių variantų, kuomet jų suderinti neįmanoma, pavyzdžiui, bėgimas ir futbolas. Nors atrodytų, kad abiejų šakų atstovai bėgioja, tačiau aikštelės jiems bus visiškai skirtingos. Todėl bene universaliausias variantas yra naudoti bent porą dangų kaip dažnai ir daroma. Aplink palikti vietos įvairių distancijų bėgikams, o viduryje vietą išnaudoti futbolui jį komponuojant su kitomis lengvosios atletikos šakomis.

Sporto aikštelių atnaujinimas jas pritaikant konkrečiam sportui

Dar pakankamai neseniai, prieš kelis dešimtmečius praktiškai prie kiekvienos mokyklos bei didesnio daugiabučių kvartalo buvo statomis identiškos aikštelės visoms sporto šakoms. Tiek krepšinio, tiek rankinio, tiek ir stadiono danga buvo iš tos pačios medžiagos – asfalto. Aišku, ant sąlyginai lygaus paviršiaus žaisti yra gal ir geriau, negu tarp duobių žolėje, tačiau visais kitais aspektais tokia danga sportui visiškai netinkama. Ji nepasižymi dideliu sukibimu, todėl intensyviai žaidžiant ar bėgiojant kyla didžiulė traumų rizika. Prie to reikėtų pridėti ir kietumą, kas lemia ne tik skaudesnius kritimus, bet ir nuolatinę apkrovą sąnariams nepatiriant amortizacijos. Dėl šių priežasčių dauguma tokių aikštelių yra atnaujinamos atsižvelgiant į konkrečią jų paskirti užsiimti konkrečiu sportu. Pagal tai parenkama danga, kuri geriausiai atitiktų sportuojančiųjų poreikius.

Stadiono danga – https://www.dangucentras.lt/vidaus-ir-lauko-sportines-dangos/

Kuo ypatinga stadiono danga?

Nesportuojantiems gali atrodyti, jog sportui užtenka paprasto lygaus pagrindo, tačiau iš tikrųjų viskas gerokai sudėtingiau. Dar labai daug priklauso nuo konkretaus sporto, o jeigu konkrečiau, tai jo intensyvumo. Ypač tai aktualu, kai reikia daug ir greitai judėti. Tuomet norint išvengti traumų ir pasiekti maksimalių rezultatų būtinas geras batų sukibimas su danga. Tai yra pagrindinė savybė, į kurią būtina atkreipti dėmesį įrenginėjant stadionus. Kitas ne ką mažiaus svarbus aspektas yra dangos minkštumas. Tai aktualu ne tik siekiant rezultatų, tačiau ir stengiantis kaip įmanoma labiau tausoti sveikatą sportuojat. Jeigu danga labai kieta ir nei kiek neamortizuoja, tuomet praktiškai visas smūgis judant tenka sąnariams. O per ilgą laiką tai gali turėti labai neigiamų pasekmių. Aišku, šiuolaikiniai sportbačiai leidžia to kažkiek išvengti, tačiau tikrai ne visi iš jų gali kompensuoti dangos kietumą. Ir dar vienas aspektas yra patikimumas. Kadangi sportuojant nuolat vyksta intensyvi trintis. Prie to dar reikėtų pridėti aplinkos sąlygas, kurios veikia atvirą stadiono infrastruktūrą visais metų laikais. Todėl stadiono danga turi būti pakankamai kokybiška, kad atlaikytų visą tai ir tarnautų ne vienerius metus. Aišku, tikėtis, kad produktas pats iš savęs bus ilgaamžis irgi nereikėtų, todėl svarbi nuolatinė priežiūra bei atnaujinimai. Kurie leidžia minimaliomis sąnaudomis prailginti tarnavimo trukmę ir išlaikyti sportininkams reikalingą kokybę. Taigi, yra tikrai nemažai ypatybių, į kurias svarbu atkreipti dėmesį.